Jdi na obsah Jdi na menu
 


Putování s čertem - připravované

20. 1. 2015

Putování s čertem

Přesto,že všichni víme,jak to kdysi s čerty bylo,je toho spousta,co nám tu po sobě zanechali...

 

Při hledání zajímavých míst, vhodných pro výlety, jsme narazili na mnoho takových, se kterými má něco společného čert. Nejčastěji mají "čertovský" název (Peklo, Čertova stěna, Čertovo jezero...). K jiným se váže pověst, ve které hraje nějakou roli čert (např. hrady Houska a Bezděz), nebo může jít o místní název místa nazvaného oficiálně jinak (Pekelná díra-Průrva Ploučnice) a nebo místa, která si vybrali filmaři pro natáčení pohádek (Dolský mlýn, Pekelné doly). Takových míst je spousta a jsou rozeseta po celé republice.

Jedná se o výlety z kategorie NA VLASTNÍ NEBEZPEČÍ. Tím se rozumí, že akce jsou připraveny, jak se říká, "od stolu", bez průzkumu terénu, s improvizacemi během cesty (bude-li to vyžadovat situace). Předpokládá se výletní tempo,s možností kdykoli se, na vlastní zodpovědnost, od hlavní skupiny "trhnout" a absolvovat danou trasu samostatně, nebo si ji libovolným způsobem upravit dle vlastních potřeb.

Povinná výbava:dobrá nálada, očkovací průkaz psa, miska a voda, vodítko.

Doporučená výbava: mapa (alespoň internetová)

 

26.1.2019   Štola Čertovka v Klínci   14 km.

Sraz v 10.00 na parkovišti pod mostem přes Strakonickou dálnici (u hotelu Cinema Palace) na Jílovišti.

Příjezd od Prahy: sjedete do obce, na stopce u OÚ odbočte vpravo a jeďte Pražskou ulicí směrem na Všenory. Přejeďte most přes dálnici a za ním, u hotelu Cinema Palace, odbočte vlevo a vzápětí opět vlevo pod most.

Nenáročná procházka k odvodňovací štole Čertovce, přes Trnovou, Klínec, Líšnici a Varadov.

Pod obcí Klínec je podivný les zvaný Peklo a v něm jsou kopečkovité útvary zvané sejpy a jámy zvané pinky, které se hojně vyskytují v okolních lesích. Zalesněné údolí pod obcí je pozůstatkem po těžbě zlata. Dodnes je v terénu patrný náhon, který přiváděl do dolu vodu z rybníků pod vsí. Ve skalním hřbetě, který odděloval povrchový důl od potoka, je ve skále vylámána asi 100m dlouhá odvodňovací štola „Čertovka“. Celé údolí je totiž dílem středověkých havířů.

https://vick.rajce.idnes.cz/Stola_Certovka/

 

23.2.2019    Čertův kémen u hradu Pravda a Kounovské kamenné řady   14 km

Sraz v 10.00 hod. u nádraží v Domoušicích u Krušovic.

Cestou k hradu budeme procházet známým, tajemným místem,které se nazývá Kounovské kamenné řady. Další zajímavostí je,že cestou do Domoušic budete míjet za Mutějovicemi ještě jeden Čertův kámen. S ním by ale byl výlet asi o 5 km delší. Je u silnice,tak se u něj můžete zastavit,až pojedete okolo.

 

23.3.2019    Čert a Káča u Lužan a zř. hradu Skála   13 - 15 km

Sraz v 10.00 hod. na parkovišti za obchodem Coop v Lužanech (u Přeštic na Plzeňsku). Obchod je v obci na hlavní silnici, vedle pošty.

Výlet na Lužanskou horu a zř. hradu Skála. Bohužel se nevyhneme pár kilometrům po silnici.

https://vick.rajce.idnes.cz/Cert_a_Kaca_u_Luzan/