Jdi na obsah Jdi na menu
 


Putování s čertem - připravované

20. 1. 2015

Putování s čertem

Přesto,že všichni víme,jak to kdysi s čerty bylo,je toho spousta,co nám tu po sobě zanechali...

 

Při hledání zajímavých míst, vhodných pro výlety, jsme narazili na mnoho takových, se kterými má něco společného čert. Nejčastěji mají "čertovský" název (Peklo, Čertova stěna, Čertovo jezero...). K jiným se váže pověst, ve které hraje nějakou roli čert (např. hrady Houska a Bezděz), nebo může jít o místní název místa nazvaného oficiálně jinak (Pekelná díra-Průrva Ploučnice) a nebo místa, která si vybrali filmaři pro natáčení pohádek (Dolský mlýn, Pekelné doly). Takových míst je spousta a jsou rozeseta po celé republice.

Jedná se o výlety z kategorie NA VLASTNÍ NEBEZPEČÍ. Tím se rozumí, že akce jsou připraveny, jak se říká, "od stolu", bez průzkumu terénu, s improvizacemi během cesty (bude-li to vyžadovat situace). Předpokládá se výletní tempo,s možností kdykoli se, na vlastní zodpovědnost, od hlavní skupiny "trhnout" a absolvovat danou trasu samostatně, nebo si ji libovolným způsobem upravit dle vlastních potřeb.

Povinná výbava:dobrá nálada, očkovací průkaz psa, miska a voda, vodítko.

Doporučená výbava: mapa (alespoň internetová)

 

30.3.2019  Čert a Káča u Lužan a zř. hradu Skála   13 - 15 km

Sraz v 10.00 hod. na parkovišti za obchodem Coop v Lužanech (u Přeštic na Plzeňsku). Obchod je v obci na hlavní silnici, vedle pošty. (49.5467003N, 13.3161008E)

Výlet na Lužanskou horu a zř. hradu Skála. Bohužel se nevyhneme pár kilometrům po silnici.

Lužanská hora je spojena s pověstí o Čertovi a Káče, kterou se nechal inspirovat k napsání opery Antonín Dvořák. Dříve zde snad stávala hospoda, která se s Čertem a Káčou propadla. Za Josefa Hlávky sem jezdívali hosté lužanského zámku a pro pěší návštěvníky bylo vystavěno asi v polovině kopce tzv. kanapíčko. Dnes je na vrcholu hory umístěn altán a návštěvníci zde spatří dřevěné sochy Čerta a Káči v nadživotní velikosti.

Červená turistická značka vás dovede k romantické skalní zřícenině hradu ze 14. století. Hrad byl tvořen dvěma samostatnými jádry - Dolním a Horním hradem - každé z nich mohlo plnit jak obytnou, tak obrannou funkci. Opuštěn byl v 16. století. Ještě v polovině 17. století se zde ale ukrývali loupežníci, proto byl hrad úmyslně pobořen.

https://vick.rajce.idnes.cz/Cert_a_Kaca_u_Luzan/

 

27.4.2019   Peklo a Nové Město nad Metují   15,5 km

Sraz v 10.00 hod. na parkovišti u zámecké zahrady v Novém Městě nad Metují (příjezd ulicí Českých legií).   50.3454928N, 16.1477358E

Dalo by se říci, že je to výlet za Dušanem Jurkovičem, neboť tento význačný architekt zde zanechal velmi výraznou stopu.

Sevřený kaňon řeky Metuje mezi Náchodem a Novým Městem je oblíbeným výletním místem už od 19. století. Turistické stezky vedou podél nespoutané řeky, mezi strmými svahy s bukovými lesy a četnými skalisky a balvany. K vycházce lákají za každého počasí. Zhruba v polovině údolí, kde se zleva vlévá do Metuje říčka Olešenka, stávala v minulosti osada Peklo s mlýnem Pekelec. Dnes tu mezi dvacítkou chat a chalup stojí stylová výletní restaurace Bartoňova útulna, kterou navrhl počátkem 20. století proslulý architekt Dušan Jurkovič. Peklo patří mezi vyhledávaná výletní místa v okolí Náchoda.

V roce 1501 Jan Černčický z Kácova založil gotický hrad. Po požáru v roce 1526 byl Pernštejny přestavěn na renesanční zámek a jeho nepravidelný čtyřúhelníkový půdorys se dochoval dodnes. Později následovaly úpravy v období baroka a v letech 1909-15 vedené Dušanem Jurkovičem. Z tohoto období vás okouzlí dobové interiéry ve stylu vrcholné secese, art deco a funkcionalismu. K dispozici je i expozice o rodině Bartoňů z Dobenína.

Unikátní krytý dřevěný most byl postaven na počátku 20. století ve stylu lidové valašské architektury moravsko-slovenského pomezí dle návrhu D. Jurkoviče. Most byl vybudován při příležitosti rekonstrukce zámku a s tím spojenou přestavbou přilehlého hospodářského dvora na květinový park. Most spojuje horní zámeckou terasu s květinovým parkem.

https://vick.rajce.idnes.cz/Nove_Mesto_nad_Metuji/

 

 

25.5.2019   Průrva Ploučnice a Ralsko   13 km 

Sraz v 10.00 hod. na parkovišti u Průrvy Ploučnice v obci Noviny pod Ralskem (50.3454928N, 16.1477358E)

Příjezd od Mimoně směrem na Jablonné v Podještědí. Asi 3 km za Mimoní je rozcestí (u motorestu U Zlaté lípy) a odbočka do Novin pod Ralskem. Projedete obcí přímo, necelé 2 km, a přijedete k můstku přes Ploučnici,za kterým je vlevo plácek,kde se sejdeme.

Řeka Ploučnice protéká v obci Noviny pod Ralskem částečně uměle vytvořenou průrvou skrz pískovcovou skálu. Je zde také vybudovaný 150 metrů dlouhý tunel a 36 metrů hluboká tzv. Mlynářská jeskyně. Dobře přístupný je výtok z průrvy, od kterého jsou vidět tesané schody a záseky po trámech, které dříve držely vodní kolo. Místní nazývají toto místo také Pekelná díra,nebo Pekelný jícen. Kaňonem Průrvy a tunelem se dá projít. Proto byl tento výlet zařazen na období, kdy bude teplo,pro případné brodění. Budete - li mít zájem vlézt do Pekelné díry, připravte si kraťasy a vhodná je též obuv do vody,neb ve dně řeky jsou kameny a balvany.

Ralsko je nejvyšší vrch České tabule. Leží v okrese Česká Lípa, asi 4 km severovýchodně od města Mimoň. Na jižním úbočí se nachází ves Vranov, na severním obec Noviny pod Ralskem. Na vrcholu stojí zřícenina hradu Ralsko, z níž je široký kruhový rozhled. Náročný výstup!

Vranovské skály jsou skalní útvary, které byly prohlášeny za přírodní památku. Jak už název napovídá, nacházejí se v obci Vranov, nedaleko od Mimoně na úpatí vrchu Ralsko. Jedná se o unikátní pískovcové skály s borovým porostem. Zřejmě nejzajímavějším místem je Juliina vyhlídka a výrazná skalní věž Džbán.

https://vick.rajce.idnes.cz/Prurva_Ploucnice

 

15.6.2019   Ďáblova prdel u Valtínova   15 km

Sraz v 10.00 na parkovišti Valtínovský mlýn  (49.0918264N, 15.2778333E) za Valtínovem (směrem od Kunžaku).

Jeden z nejkurióznějších žulových balvanů, typických pro oblast České Kanady. Přímo ke skalnímu útvaru turistická cesta nevede, ale je možné si k němu odskočit ze zelené značky vedoucí mezi Valtínovem a Terezínem. Případně jeho návštěvu spojit s vystoupáním na nedalekou rozhlednu U Jakuba na Havlově hoře. Dřevěná rozhledna byla r. 2013 postavena na místě původního triangulačního bodu. Po vystoupání 180 schodů na vyhlídkovou plošinu ve výšce 33,7 metrů se před vámi naskytne výhled na Českou Kanadu, město Dačice, rozhlednu na Křemešníku nebo rakouský Schneeberg.